V okviru projekta 50 let skupne kmetijske politike – kakovost, varnost, blaginja, razvoj smo pripravili razstavo, ki je razdeljena v tri sklope.
V prvem je pregled razvoja skupne kmetijske politike, vzporedno so predstavljeni mejniki razvoja slovenskega kmetijstva.
V drugem sklopu smo se osredotočili na hrano, kjer zgornji del predstavlja usklajevanje naše zakonodaje z zakonodajo EU, v spodnjem pa razvoj razstave in ocenjevanj dobrot slovenskih kmetij.
Tretji sklop je namenjen predstavitvi dobre prakse, kjer se je kmetija razvila s pomočjo ukrepov skupne kmetijske politike.
Prvi del razstave
Nekateri mejniki razvoja skupne kmetijske politike in razvoja slovenskega kmetijstva1962 – 2012
v zgornjem delu so predstavljeni nekateri mejniki razvoja skupne kmetijske politike. (podpis Rimske pogodbe; nastanek skupnega (kmetijskega) trga, presežki hrane v 70- in 80-ih letih, reforma SKP 1992; druga reforma z Agendo 2000; vstop Slovenije v EU; Slovenija sooblikuje prihodnost SKP).
v spodnjem delu so nekateri mejniki razvoja slovenskega kmetijstva (zemljiški maksimum; Pučnikova vloga; liberalizacija v 70-ih letih; priprave na vstop po letu 1990; Slovenija v EU).
Kakovost s kmetije potrošniku – Od prvih Dobrot slovenskih kmetij do danes 1962 (1990) – 2012
v zgornjem delu je predstavljena dinamika usklajevanjaslovenske zakonodaje na področju kakovosti in varnosti hrane,
v spodnjem delu je oris razvoja ocenjevanj DOBROT SLOVENSKIH KMETIJ – (začetki v letu 1990, razvoj blagovne znamke, širitev kategorij ocenjenih izdelkov…).
SKP ohranja tradicijo in podpira razvoj kmetij – Ekološka kmetija Podgrajšek 1962 (1831) – 2012
primer dobre prakse: Ekološka kmetija Podgrajšek (preusmeritev iz pitanja goved v sadjarstvo in poljedelstvo; po toči leta 2008 sadovnjake zaščitijo z mrežo s sredstvi iz ukrepov SKP, do katerih jim pomaga Kmetijska svetovalna služba KGZS – Zavoda Ptuj.
SKP - kakovost, varnost, blaginja, razvoj
Projekt sofinancira Evropska unija, Generalni direktorat za kmetijstvo in razvoj podeželja.
Za vsebino te strani odgovarja Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije.
Vsebina te spletne strani ne odraža nujno stališča ali mnenja Evropske komisije.