KGZS - Brez predsodkov o kmetijstvu in SKP
Domov Kontakt




Projekt SKP Dobre prakse Recepti Galerija Otroški kotiček

Državne kmečke igre niso le tekmovanje
Zveza slovenske podeželske mladine in društvo podeželske mladine Šmihel nad Mozirjem so v sodelovanju s Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije (KGZS) z okroglo mizo na temo Mladi in zadružništvo odprli 29. državne in osme mednarodne kmečke igre.

Avtor novice: Tatjana Vrbošek
05.07.2015

20160503102541_1.jpg

1x1px_transparent

Kot je poudaril predsednik Zveze slovenske podeželske mladine Rok Damijan, so kmečke igre skupen in osrednji projekt, ki povezuje mlade na podeželju, s tem dogodkom pa se predstavijo regije v kulturnem, športnem in seveda tradicionalnem kmečkem opravilu, košnji in grabljenju. »Pomemben del kmečkih iger je ohranjanje kulturne dediščine. Kljub moderni mehanizaciji, ki nam je na razpolago ter nam omogoča lažje in bolj ergonomično delo, moramo mladi podeželani ohraniti zavest, kako se je kmetijstvo razvijalo. Košnja je lep primer, kako je tradicija lahko zavita tudi v tekmovalno panogo, pri kateri pa je pomemben rezultat, ne hitrost,« je še dodal Damijan in izrazil zahvalo za sodelovanje in finančno podporo dogodka Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije.

 

Dogodek je finančno podprla tudi Evropska komisija v sklopu projekta Brez predsodkov o kmetijstvu in SKP, v sklopu katerega je dogodek potekal.

 

Okrogla miza o zadružništvu

Začetek uradnega dela iger je bil v petek, 3. julija, v večnamenski dvorani podružnične šole Šmihel, kjer je v sklopu projekta Brez predsodkov o kmetijstvu in SKP, ki ga izvaja Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije in ga sofinancira Evropska komisija, potekala okrogla miza na temo mladih in zadružništva. V razpravi o zadrugah kot organizacijah, namenjenih pospeševanju gospodarske koristi svojih članov je sodeloval Rok Roblek z Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS, direktor Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Branko Ravnik, Matjaž Podmiljšak z Zadružne zveze Slovenije ter Franci Zagožen, član Zadruge Bočna. V razpravi je direktor KGZS Ravnik izpostavil »Zadružništvo je odgvor na kapitalizem. Posameznik je nemočen, zato skupina povezanih ljudi s podobnimi interesi laže uresničuje svoj poslovni interes.«

 

Govorili so o namenu, ciljih in prednostih združevanja kmetov v kmetijske zadruge, ki so predvsem v preteklosti odigrale veliko razvojno vlogo, zlasti v hribovitih in gorskih območjih. In seveda pomenu usmeritev in ukrepov skupne kmetijske politike. Povezovanje je izjemnega pomena pri gradnja infrastrukture in razvoj turizma na kmetijah, izjemno vlogo pa pri razvoju nosijo kmetijski pospeševalci z uvajanjem dopolnilnih dejavnosti,prenosu znanja in tehnološkemu posodabljanju kmetij. O načinih, s katerimi bi se s pomočjo zadružništva izboljšala življenjska raven kmetov, in o dilemah, ki jih prinašajo dobre in slabe izkušnje mladih z zadrugami, je debato na okrogli mizi vodila moderatorka Barbara Lombar. Ob koncu razprave je predsednik društva podeželske mladine Šmihel, Lovro Lesjak, skupaj s predsednikom ZPMS, Rokom Damijanom, uradno odprl kmečke igre s prerezom traka.

 

Priprave so se začele odvijati ob podpori Zveze podeželske mladine Slovenije, glavna zadolžitev DPM Šmihel je bila tako izvedba iger in priprava prostora. To je bilo mogoče le s pomočjo sovaščanov, gasilcev in prostovoljnih ur trdega dela mladih, članov DPM, ki šteje preko 60 članov. Na pomoč v strežbi so predvsem na dan prireditve priskočili tudi mladi iz Mozirja in okolice.

 

Med 18 ekipami zmagali Konjičani

Veselega druženja mladih se je na vroče sobotno popoldne, poleg kopice navijačev in gledalcev, udeležilo kar 18 društev podeželske mladine s celotne Slovenije. Najprej so se preizkusili v košnji in grabljenju, temu pa so sledile šaljive igre, ki niso minile brez prenašanja jabolk s čeli med ovirami, in skakanja v platnenih vrečah. Zadnja igra je bil pravi hitrostni izziv, kateri je točke prinesel skupini, ki si je najhitreje pravilno nadela gozdarsko opremo. Med premorom je potekala predstavitev kmetijske mehanizacije različnih proizvajalcev, ki je bila zaradi hribovitega terena, kakršen je značilen za gorsko vasico, precej zanimiva. Zmagalo je društvo podeželske mladine roke Slovenske Konjice.

 

Naslov naj grabljice v Sloveniji pa je osvojila domačinka Bernarda Pačnik. Poleg njene zmage, je mladim iz Šmihela zadovoljstvo prineslo tudi dejstvo, da je za njimi uspešna izvedba prireditve, ki se je bodo zaradi dela, skrbi, a vendar tudi občutkov ponosa in veselja ob druženju na veselici, ki je trajala pozno v noč, spominjali še dolgo.

 

Več fotografij v galeriji







KGZS