|
|
Pred odprtjem sejma je bilo v petek delovno srečanje predstavnikov Skupnosti južnokoroških kmetic in kmetov (SJK) ter Kmečke izobraževalne skupnosti (KIS) s predstavniki Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS in Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije. Delovno srečanje je uskladil Peter Krištof, koordinator za čezmejno sodelovanje in povezave s Slovenijo in Italijo kmetijske zbornice Koroške.
Ob otvoritvi sejma je zbrane nagovoril tudi predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Cvetko Zupančič. Omenil je, da so leto 2015 v slovenskem kmetijstvu zaznamovale izredno nizke odkupne cene kmetijskih pridelkov, zbornica pa je veliko pozornosti namenjala dodatnim bremenom, ki jih nalagajo kmetijstvu, predvsem davkom. »Še sreča, da je bila lani cena goriv ugodna, s čimer so bili nekoliko nižji vhodni stroški. Vse bolj pa ugotavljam, da so izzivi, s katerimi se soočajo kmetje v celotnem prostoru Alpe-Jadran vse bolj podobni, zato je dobra povezanost temelj uspešnega zastopanja interesov do Bruslja,« je povedal Zupančič.
Ob robu sejma so se na pobudo koroškega deželnega ministra za kmetijstvo Christiana Bengerja sestali na informativnem sestanku v zvezi z območji Natura 2000 predstavniki ministrstva za kmetijstvo Furlanije – Julijske krajine in Benečije z ministrom Christianom Shaurlijem na čelu, predstavniki kmetov avstrijske Koroške, s slovenske strani pa predsednik zbornice Cvetko Zupančič, z ministrstva za kmetijstvo pa Vladimir Čeligoj in Silvester Kranjec.
Minister Benger je podal izhodišča za razpravo o območjih Natura 2000 iz vidika posestnikov zemljišč. V Avstriji namreč poteka sedaj razprava o vključitvi novih območij v Naturo 2000, do sedaj imajo na avstrijskem Koroškem v Naturi 6 odstotkov površin. »Smo mnenja, da bo naravovarstveno območje izpolnilo svoj namen v vsej popolnosti samo, če se za to zavzema tudi posestnik zemljišča,« je povedal Benger (Več o razpravi o Naturi 2000 preberite tukaj.
|