KGZS - Brez predsodkov o kmetijstvu in SKP
Domov Kontakt




Projekt SKP Dobre prakse Recepti Galerija Otroški kotiček

Aktivno gozdarstvo in predelava lesa na podeželju
Gozdarstvo in lesarstvo imata v Sloveniji velik neizkoriščen potencial. Tri četrtine gozdov v Sloveniji je v zasebni lasti. Prevladujejo majhni posestniki.

Avtor novice: Mihael Koprivnikar
08.01.2016

20160108122648_1.jpg

20160108123135_2.jpg

1x1px_transparent

Trenutno dobro stanje gozdov  je rezultat več stoletnega odgovornega gospodarjenje lastnikov gozdov ter strokovnega dela gozdarjev.  Uravnoteženo, trajnostno in sonaravno gospodarjenje z gozdovi glede na vse funkcije gozdov omogoča, da lahko izkoristimo večje količine lesa in biomase.

 

Koristi od gozdov kot so čist zrak ter ohranjena narava se ne da finančno ovrednotiti, neprecenljivi pa so tudi izdelki iz lesa, ki skladiščijo CO2 ter s tem prispevajo k manjšemu globalnemu segrevanju ter lesna biomasa, ki kot obnovljiva surovina nadomešča fosilna goriva in omogoča razvoj zelene kemične industrije.

 

Aktivno varstvo podnebja zahteva več nege gozdov ter večjo rabo lesa. Les ima med surovinami kot so kovine, plastika in beton, zanemarljivo mali ogljični odtis. Povečanje pogostosti ujm ter prenamnožitev lubadarjev so v zadnjih letih pokazali nujnosti aktivnega gospodarjenja z gozdovi. 

 

  

Ukrepi programa razvoja podeželja (PRP) bodo podpirali perspektivne investicije v mobilizacijo lesa iz gozdov ter hitrejši razvoj gozdno lesnega sektorja. Z ukrepi se bo saniralo stanje gozdov prizadetih po žledolomu, izboljšalo dostopnost v gozd z gradnjo in rekonstrukcijo gozdnih  prometnic,  olajšalo delo v gozdu z novejšimi stroji ter s tem prispevalo k varnejšemu delu v gozdu. Podpiralo se bo tudi povezovanje gozdarstva in lesarstva v okviru gozdno lesnih verig ter investicije v male specializirane  žagarske obrate.

 







KGZS