KGZS - Brez predsodkov o kmetijstvu in SKP
Domov Kontakt




Projekt SKP Dobre prakse Recepti Galerija Otroški kotiček

Evropa, kmetijstvo in skupna kmetijska politika


13.03.2014

Mnenje prebivalcev Evrope in Slovenije glede kmetijstva in skupne kmetijske politike (SKP) je, glede na rezultate Evrobarometra, nadvse spodbudno. V pravkar objavljeni raziskavi je sodelovalo 27.919 državljanov.

 

 

Rezultati kažejo, da več kot tri četrtina Evropejcev meni, da skupna kmetijska politika prinaša koristi vsem državljanom EU. Prek 90 odstotkov sodelujočih je podprlo tudi glavna cilja nove skupne kmetijske politike, ki sta pravičnejše dodeljevanje pomoči in uporabo okolju prijaznih praks.

 

 

Zanimivi so rezultati za Slovenijo, ki kažejo nadpovprečno razumevanje in podpro skupni kmetijski politiki, ki se je v zadnjih letih precej dvignila. 14 odstotkov vprašanih prebivalcev Slovenije zelo dobro pozna skupno kmetijsko politiko, 66 odstotkov jo pozna,  19 odstotkov zanjo še ni slišalo. V primerjavi z raziskavo leta 2009 (15 odstotkov jo zelo dobro pozna, 39 odstotkov jo pozna, 45 odstotkov zanjo še ni slišalo), se je bistveno dvignil delež tistih, ki skupno kmetijsko politiko poznajo in znižal delež tistih, ki zanjo še niso slišali. 

 

 

Rezultati so pohvala delu kmetov in različnih institucij, med njimi tudi Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, ki z različnimi aktivnostmi prispevajo k zavedanju pomena kmetijstva in podeželskih območij ter razumevanju pomena sredstev, ki jih za skupno kmetijsko politiko namenja evropski proračun. Raziskava namreč kaže, da se državljani EU vse bolj zavedajo posredne koristi teh sredstev, predvsem pri oskrbi z raznolikimi kakovostnimi prehrambnimi izdelki in ohranjanju okolja. In nenazadnje, kažejo na zavedanje vloge kmetijstva in kmetov pri ohranjanju gospodarskih dejavnosti in zaposlovanja na podeželju.

 

 

 

Raziskava kaže, da prek 80 odstotkov Evropejcev podpira ključne cilje skupne kmetijske politike, in sicer zagotavljanje preskrbe s prehrambnimi proizvodi, bolj uravnotežen razvoj podeželja ali podpiranje mladih kmetov. Še večja je podpora glavnim ciljem reforme, saj jih 91 odstotkov meni, da je povezava med finančno pomočjo kmetom in uporabo okolju prijaznih kmetijskih praks zelo dobrodošla, 92 odstotkov pa jih podpira pravičnejše in bolje usmerjeno dodeljevanje pomoči kmetom.

 

Rezultate najdete tukaj.

Celotno poročilo najdete tukaj.







KGZS