KGZS SKP - Kmetijstvo je zakon
Domov Kontakt




Projekt SKP Dobre prakse Recepti Galerija Otroški kotiček

Kaj Evropejci menijo o oblikovanju enotnega trga za ekološke proizvode
15.07.2013

Evropska komisija je danes objavila izsledke javnomnenjske raziskave Eurobarometer o odnosu Evropejcev do oblikovanja enotnega trga za ekološke proizvode. Ta je pokazala, da bi bila večina Evropejcev pripravljena spremeniti svoje nakupovalne navade in kupovati okolju bolj prijazne izdelke, vendar jih veliko meni, da nimajo dovolj informacij, hkrati pa ne

zaupajo trditvam proizvajalcev o ekološki naravi izdelkov.

 

Rezultati raziskave kažejo, da bi bilo 77 % anketirancev pripravljenih plačati več za okolju prijazne izdelke, če bi bili prepričani, da so izdelki dejansko okolju prijazni. 55 % Evropejcev meni, da so ustrezno obveščeni o vplivu izdelkov, ki jih kupijo in uporabljajo, na okolje.

 

Kar 89 % državljanov EU (v Sloveniji 94 %) meni, da lahko z nakupovanjem okolju prijaznih izdelkov prispevajo k varovanju okolja. Prav tako jih 74 % meni, da so ti izdelki enako učinkoviti kot navadni izdelki.

 

Obenem 45 % anketirancev meni, da uživanje hrane po izteku njenega roka trajanja ni

varno. To pomeni, da vsak dan velike količine užitne hrane pristanejo v smeteh.

 

Malo več kot polovica državljanov EU (52 %) navadno zaupa trditvam proizvajalcev o okoljski učinkovitosti njihovih izdelkov, vendar jih 54 % ne zaupa navedbam proizvajalcev o njihovi lastni okoljski učinkovitosti.

 

V EU bi bili dve tretjini ljudi (66 %) pripravljeni plačati več za izdelek, če bi se garancija njegove zanesljivosti podaljšala na pet let. Več kot devet od desetih anketirancev tudi meni, da bi morala biti pričakovana življenjska doba izdelka označena (92 %). Zanimivo je, da se skoraj polovica vseh anketirancev (47 %), v preteklih 12 mesecih, ni odločila za popravilo pokvarjenega izdelka zaradi previsokih stroškov popravila.

 

Raziskava je bila izvedena v 28 državah članicah Evropske unije. V njej je sodelovalo več kot 25 568 oseb iz različnih družbenih slojev in demografskih skupin, izpraševalci pa so se v imenu Evropske komisije z njimi pogovarjali po telefonu v njihovem maternem jeziku.

 

Več informacij je na voljo na spletni strani:

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-653_sl.htm

 

Dodatne informacije, vključno s podrobnejšimi podatki za posamezne države

članice EU, pa so dostopne na spletni strani:

http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/flash_arch_374_361_en.htm#367

Glej tudi: http://ec.europa.eu/environment/eussd/escp_en.htm

 







PAJEK
KGZS