KGZS SKP - Kmetijstvo je zakon
Domov Kontakt




Projekt SKP Dobre prakse Recepti Galerija Otroški kotiček

Tako rada bi imela kmetijo
26.05.2013

Na prireditvi Podeželje v mestu – pridelano in ponujeno z ljubeznijo, ki je v organizaciji Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije potekalo 25. maja na Pogačarjevem trgu v Ljubljani, se je predstavljalo 40 slovenskih kmetij. Kljub deževnemu vremenu je dogodek ob v vztrajnem igranju lajnarjev GUD Kranjski komedijanti, dobri volji sodelujočih kmetij in solidnemu obisku izpadel nadvse prijetno.

 

Sprehod med stojnicami na Pogačarjevem trgu v Ljubljani je bil priložnost za ogled, pokušino in nakup številnih dobrot slovenskih kmetij. Na stojnicah se je poleg izdelkov dopolnilnih dejavnosti našlo tudi odlične domače češnje, šparglje in druge spomladanske pridelke slovenskega podeželja.

 

Za ljubitelje izdelkov iz volne je Marija Srblin s sodelavkami pripravila delavnico polstenja. Obiskovalci so se lahko seznanili s pridobivanjem Kočevskega gozdnega medu in si ogledali pravi kočevski panj s čebeljo družino, ki ga je s seboj pripeljal čebelar Branko Obranovič.

 

»Tako rada bi imela kmetijo,« je ob informacijski stojnici Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije zasanjano izjavila 6 letna Lina z Božičkovo kapo na glavi. Zagotovo številni otroci z občudovanjem gledajo na kmetovanje in si življenje na kmetiji predstavljajo pravljično. Je življenje na kmetiji res pravljično? Pravljico si verjetno vsak ustvarja sam, zagotovo pa je kmetijstvo lahko odlična poslovna priložnost.

 

»Sem diplomiran inženir gradbeništva. Pred časom sem se odločil, da si izberem drug poklic – kmetijstvo,« je povedal 33 letni Rok Sušak, ki je na stojnici ponujal svoje bučno olje, bučnice in česen, drugače pa kmetuje na  kmetiji, ki ima v lasti 8 ha njivskih površin. Rok je prepričan, da je kmetijstvo poslovna priložnost – tudi v Sloveniji. »Eno je ljubezen do kmetije, ki jo imamo od nekdaj. Drugo je poslovna priložnost, ki jo ponuja kmetijstvo. Zavedati se je treba, da slovenski kmetje pridelujemo zdravo hrano. Pri pridelavi se držimo številnih evropskih smernic, brez tega ne gre,« pravi Rok in dodaja:  »Verjamem, da je hrana slovenskih kmetov za marsikoga draga, vendar ne moremo delati zastonj, od pridelave hrane moramo živeti. Nihče ne bo ravno bogataš, a se od kmetijstva da lepo živeti.« Dodal je še, da so mu pri delu v pomoč tudi kmetijski svetovalci, ki se vedno se zelo potrudijo in ga oskrbijo s potrebnimi informacijami. 

 

»Poklic kmeta je velika priložnost,« meni tudi študent strojništva Uroš Küčan. Svojo poslovno priložnost je našel v obuditvi domače kmetije. Je mladi prevzemnik,  na kmetiji ima poleg obore, kjer goji damjake in jelene, registriranih kar nekaj dopolnilnih dejavnosti. Proizvaja testenine, izdeluje marmelade, nabira smrekove vršičke in se ukvarja s čebelarstvom. »Država v kmetijstvo vlaga premalo. Služb ni, ogromno kmetij je zapuščenih. Prepričan sem, da bi morala država razmišljati tudi v smeri spodbujanja in vlaganja v mlade, da se odločijo za kmetovanje in jim ustvariti možnost za zagon in razvoj kmetijske dejavnosti. Z malo dobre volje se da veliko narediti,« pravi Uroš, ki dodaja, da je drugače kot po dedni poti do kmetije težko priti.

 

So pa tudi izjeme in srečna naključja. Izdelke kmetije Naš raj z Gornje Trebuše nad Idrijo je na Podeželju v mestu navdušeno predstavljal Jan Kuhelnik. »Mladi smo se povezali v sklopu živi zdravo z naravo. Trije pari živimo in dela

 

So pa tudi izjeme in srečna naključja. Izdelke kmetije Naš raj z Gornje Trebuše nad Idrijo je na Podeželju v mestu navdušeno predstavljal Jan Kuhelnik. »Mladi smo se povezali v sklopu živi zdravo z naravo. Trije pari živimo in delamo na posestvu, ki zajema 100 ha površin,« pravi Jan. Kmetije niso podedovali, kmetija jih je našla!

 

Pred leti kupljeno in obnovljeno posestvo je lastnik predal v upravljanje mladim. V televizijskem šovu Kmetija išče lastnika je opazil Valerijo, ta pa je v skupnost povabila še dva para, med njima je tudi  Jan s soprogo in otrokom. »Ko se združi prava skupina ljudi, se sestavi dobra zgodba in rodijo se odlični izdelki. Vsak od nas je v nečem dober – nekdo zna s papirji, drugi z živalmi, spet tretji  zna prodajati. Ideje dobimo prek spleta, drugače pa pridelujemo po načelu – kar je všeč meni, to ponudim. Usmerjeni smo v ekološko pridelavo in naredili smo večji nasad aronije. Na Ljubljanski tržnici smo odprli trgovino Naš raj, kjer tržimo naše pridelke in izdelke ter izdelke nekaterih drugih kmetij. Dodatno ponujamo izdelke naših prijateljev s Krete,« še pove nasmejani Jan. Njihovi izdelki,  ponujeni v res ličnih embalažah, navdušijo tudi zaradi nenavadnih kombinacij in izjemnega okusa.

 

Podeželje v mestu je v letu 2013 del projekta Kmetijstvo je zakon, ki ga izvaja Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije v sodelovanju z Evropsko Komisijo, Generalnim direktoratom za kmetijstvo in razvoj podeželja. Cilj projekta je prikazati poklic kmeta kot poslovno priložnost in izziv mladim. Tudi v sklopu partnerstva med Evropo in kmeti, ki je opredeljeno v skupni kmetijski politiki, in vse bolj povezuje urbani svet na eni in strateško kmetijstvo na drugi strani.

 

Lepo vabljeni na Podeželje v mestu Koper, ki bo v soboto, 8. Junija potekalo po Pristaniški ulici in pod Taverno. 







PAJEK
KGZS