Podali so se v 3. a razred, kjer so raziskovali in utemeljevali, zakaj hrana NE raste v trgovini, kar je delovni naslov aktivnosti, ki jo na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) izvajajo v okviru projekta Brez predsodkov o kmetijstvu in skupni kmetijski politiki.
Učenci so izkazali že zelo dobro znanje o zelenjavi in sadju, kjer jih tudi s premetenimi vprašanji detektivska ekipa ni zmedla. Nekoliko trši oreh so bila vprašanja o živalih. Pa ne to, katere živali so na kmetiji in za kaj jih redimo. Izziv so bila zahtevnejša vprašanja o slovenskih avtohtonih (izvirnih) pasmah domačih živali. Otrocii so brez težav prepoznali lipicanca in kranjsko čebelo, razumljivo pa so bili za večino krškopoljski prašič, štajerska kokoš, cikasta pasma goved, jezersko-solčavska pasma ovac... premalo poznane, da bi jih prepoznali.
Pa nič ne de! Saj to je poslanstvo detektivske ekipe KGZS, da med mladimi širi vedenje o pomenu ohranja slovenskih pasem domačih živali, o pomenu kmetov za pridelovanje hrane, obdelano kulturno krajino in poseljeno podeželje.
V eni šolski uri so otroci doživeli vzdušje na kmetiji in raziskali, kaj se na njej dogaja. Skozi pogovor, igro in opazovanje so otroci spoznali življenje na kmetiji - kdo na njej prebiva in kaj vse jo sestavlja. Po izvedbi delavnice so otroci narisali utrinke z delavnice, mnogi pa so napisali na to temo kar spis, kjer so nastali prav posrečeni zapisi. Krškopoljski prašič je postal kraško poljski, detektivi, ki so prišli s kmetijsko gozdarske zbornice so postali detektivi iz gozdnokmetijskega društva :).
Nekaj zapisov in risb otrok lahko preberete in pogledate v priponkah.
Več fotografij pa si lahko ogledate v galeriji
|