Vsako leto skrivnosten hlad minoritskega samostana na Ptuju preplete vonj najboljših kulinaričnih dobrot slovenskih kmetij. Nagrajeni krušni, mlečni in mesni izdelki, kisi, olja, suho sadje, sokovi, marmelade, žganja, vina, kompoti in konzervirana zelenjava so najboljša usmeritev kmetijam, kako izdelke narediti še boljše. Pridne roke kmetic in kmetov tako negujejo tradicijo naših prednikov. Ljudski pevci in godci, prodajne stojnice na samostanskem dvorišču in ulice okoli njega dajejo dogodku slovesen pečat.
Napovedi prireditve za naslednje leto:
Vsako leto Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, KGZS – Zavod Ptuj in Mestna občina Ptuj v minoritskem samostanu na Ptuju v mesecu maju organizirajo razstavo Dobrote slovenskih kmetij. Na razstavi so razstavljeni izdelki kmetij, ki so v tistem letu prejeli zlato, srebrno ali bronasto priznanje.
Prvič so se dobrote slovenskih kmetij ocenjevale leta 1990 in vseslovensko ocenjevanje kmečkih izdelkov je začelo vračati na kulinarični zemljevid znanje s kmetij, ki je bilo desetletja premalo cenjeno.
Sadove truda in poguma takratnih kmetijskih strokovnjakov ter naprednih gospodinj in gospodarjev danes bogato žanjemo. Množičnost tako sodelujočih kmetij kot ocenjenih izdelkov je presegla pričakovanja največjih optimistov, ki so na začetku privabili na ocenjevanje manj kot 100 dobrot. Danes se na ocenjevanju ponašamo z več kot 1.300 izdelki. Napredek je med drugim plod sistematičnega dela kmetijske svetovalne službe in drugih strokovnih služb v okviru Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije.
Dobrote slovenskih kmetij je edina prireditev, ki je od sedaj sistematično organizirala ocenjevanja izdelkov iz kmetij. V več kot 20-letnem ocenjevanju in razstavljanju nagrajenih izdelkov se je vidno dvignila kvaliteta vseh razpisanih izdelkov skupaj z dodelano, izvirno embalažo in označevanjem.
Ocenjevanje dobrot slovenskih kmetij
Kmetje iz celotne Slovenije ter zamejstva v začetku leta prijavijo svoje izdelke na razpis. Izdelke ocenjujejo ocenjevalne komisije, ki jih sestavljajo kmetijski svetovalci, predstavniki Biotehnične fakultete ter predstavniki kmetijskih, gostinskih in agroživilskih šol. Vsi ocenjevalci so za to usposobljeni, imajo dolgoletno prakso in opravljen preizkus s področja senzorike.
Izdelki so razdeljeni na 13 skupin: izdelki iz mesa, vino, sadjevec, žganje, sok, marmelade in džemi, kompoti, suho sadje, kis, konzervirane vrtnine, olje, izdelki iz mleka, izdelki iz žit. Vsaka izmed skupin ima točno določene kriterije ocenjevanja. Izdelki, ki dobijo zadostno število točk so nagrajeni z zlatim, srebrnim ali bronastim priznanjem. Poleg tega tisti izdelovalci in razstavljavci, ki so tri leta zapored dosegli najvišje priznanje za nek izdelek, prejmejo še poseben znak kakovosti.
Po ocenjevanju kmetije ocenjevalne liste, kjer je utemeljena ocena skupaj z navedenimi napakami (npr. preslan, preveč zapečen, presladak,…), kar botruje izboljšavi izdelkov in vedno več podeljenim priznanjem.
Več informacij o Podeželju v mestu lahko najdete tukaj.
Razstava dobrote slovenskih kmetij na Ptuju (foto: Tomo Jeseničnik)
SKP - kakovost, varnost, blaginja, razvoj
Projekt sofinancira Evropska unija, Generalni direktorat za kmetijstvo in razvoj podeželja.
Za vsebino te strani odgovarja Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije.
Vsebina te spletne strani ne odraža nujno stališča ali mnenja Evropske komisije.